Контрагітація, джинса та неправдиві заголовки: тижневий огляд INFOCRIME Дніпро

24–28 травня 2021

Маніпуляції у 67 новинах виявили експертки ініціативи “Інфокрайм Дніпро” під час моніторингу дніпровських і криворізьких медіа у період з 24 по 28 травня 2021. Найчастіше матеріали із маніпуляціями виходили на тему місцевої політики — у 40% таких новин.

Протягом моніторингу було досліджено 1319 матеріалів на десяти онлайн-медіах, по одному випуску новин шести популярних телеканалів Дніпра та Кривого Рогу та Facebook-пости 10 місцевих політиків і чиновників*.

Згідно із методологією ІМІ протягом моніторингу виокремлюються фейки та маніпуляції, детальніше про методологію — на сайті.

Найчастішою маніпуляцією минулого тижня стала джинса. Усього зафіксовано 27 матеріалів із ознаками замовності.

Фейків з 24 по 28 травня зафіксовано не було.

Джинса з форуму “UkraineInvest Talks: Dnipro”

27 травня у Дніпрі пройшов інвестиційний форум UkraineInvest Talks: Dnipro. Згідно сайту проєкту “захід організовано урядовим Офісом із залучення та підтримки інвестицій UkraineInvest спільно з Міською радою Дніпра та Агентством розвитку Дніпра в партнерстві з Програмою USAID «Конкурентоспроможна економіка України».

Було зафіксовано кілька матеріалів із ознаками замовності, які розповідали про перебіг форуму.

Джинса міського голови Бориса Філатова виходила на телеканалі Дніпро ТВ у вигляді репортажу з форуму “UkraineInvest Talks: Dnipro”. У ньому йшлося про стрімкий розвиток Дніпра лише з позиції позитиву, про такі зміни у сюжеті говорили міський голова Борис Філатов (у сюжеті було три його синхрони) та прем’єр-міністр Денис Шмигаль. Також Борис Філатов неодноразово наголошував на необхідності посилення робіт з будівництва аеропорту у Дніпрі.

Подібний матеріал з форуму “UkraineInvest Talks: Dnipro” вийшов і на 11 каналі. У ньому так само, за участі Бориса Філатова, прем’єр-міністра Дениса Шмигаля і заступника керівника офісу президента Кирила Тимошенка наголошувалось на тому, що місто завдяки заходу перетворилось на “великий бізнес-мурашник”. Наприкінці репортажу представник “Інтерпайп” говорив про “найбільшу екологічну інвестицію в промисловість в Україні — комплекс Інтерпайп Сталь”. Такі заяви про екологічність підприємства не підкріплені жодними коментарями профільних спеціалістів.

У матеріалі телеканалу Д1 про форум “UkraineInvest Talks: Dnipro”, Денис Шмигаль і Кирило Тимошенко заявляли, що протягом 2 місяців дніпряни побачать активізацію будівництва дніпровського аеропорту, а за 2 роки — вже зведену полосу.

Інша джинса на телебаченні

Дніпровська міська влада фігурувала у матеріалі телеканалу Дніпро ТВ про ремонт школи №78. Згідно матеріалу такий ремонт проводять вперше з 1978 року та виключно “силами міської ради”, хоча мова йде про гроші платників податків. У сюжеті директор школи дякує профільному департаменту за відповідність “санвузлів сучасним стандартам”.

Матеріали із ознаками замовності від Олександра Петровського двічі виходили на телеканалі Д1 у вигляді сюжетів про тренування спортклубу “Дзюдо 80”, і про футбольний турнір дитячих команд пам’яті загиблих десантників. Перший сюжет був присвячений тому що фонд Олександра Петровського подарував команді нову форму, і протягом матеріалу неодноразово підкреслюється, що саме завдяки його підтримці команда продовжує тренуватись і отримувати нагороди на різноманітних змаганнях. Другий матеріал про футбольний турнір включає усього два синхрони — віце-президентки благодійного фонду та співорганізатора змагань, який дякує фонду за надані призи.

Джинса від фонду Рената Ахметова виходила на 34 каналі. У матеріалі під назвою “Рінат Ахметов — дітям” йшлося про затвердження державної програми для усиновлювачів та курсу для підготовки таких усиновлювачів, який розробив Фонд Ріната Ахметова. 6 з 7 синхронів у сюжеті записані на фоні банера з назвою фонду, а сам фонд згадується у сюжеті 4 рази.

На Першому міському каналі Кривого Рогу за участі двох депутатів від партії “Блок Вілкула “Українська перспектива” вийшов матеріал із ознаками замовності про реорганізацію лікарень у Кривому Розі, за яку не голосували представники місцевого осередку “Слуги народу”. В закадровому тексті йдеться: “В тих умовах, в яких перебувають медзаклади нині, об’єднання — єдиний порятунок, і для установ, і для їх представників. Втім представники місцевого осередку “Слуги народу” так не вважають, їхню позицію декотрі депутати розцінили як справжню диверсію проти реформ президента”. У сюжеті представлені коментарі двох представників Блоку Вілкула. Коментарів депутатів СН у матеріали не було.

Також на цьому каналі вийшли матеріали із ознаками замовності від обласної державної адміністрації та проєкту “Велике будівництво у сюжеті про реконструкцію стадіонів “Спартак” і “Металург”, як про “приклад, якими можуть бути позитивні наслідки плідної співпраці між центральним бюджетом, обласною радою та міською владою”, після якого “делегація з поважних гостей залишилася задоволеною. Усі спікери в сюжеті одягнені в каски із написом “програма президента України “Велике будівництво”, включно із міським головою Костянтином Павловим, який балотувався на посаду міського голови Кривого Рогу від ОПЗЖ, а його основним конкурентом був Дмитро Шевчик від президентської партії. У коментарі Павлов сказав: “Объединяя усилия бюджетов государственного, городского и промышленных предприятий для строительства таких объектов мы делаем все возможное для того, чтобы возводить вот такие крупнейшие объекты спортивной инфраструктуры”.

Також на Першому міському виявлена джинса місцевої влади у матеріалі про підтримку переселенців у Кривому Розі. У сюжеті про створення комфортних умов для переселенців немає коментарів переселенців.

На ТРК “Рудана” в обраний для моніторингу день, 28 травня, не виявлено матеріалів із ознаками замовності.

Джинса онлайн

Матеріал із ознаками замовності від Бориса Філатова розміщувався на “Дніпрі Вечірньому”; Артема Хмельникова — на “Інформаторі”; “Інтерпайпу “— також на “Інформаторі”; депутата облради Павла Хазана — на “Днепровской панораме”

Також протягом моніторингового тижня виявлено ще 4 джинси комерційного характеру: три на “Днепровской панораме” (супермаркет DMart, АТБ, Інтернет від Київстар) і одна на gorod.dp.ua (мікрозайми LoviLave).

4 контрагітації були зафіксовані на ресурсі “Днепровская панорама”.

Три такі тексти незбалансовано критикували місцевий осередок “Слуги народу” у матеріалах “Вместо взлетной полосы — чистое поле: “Слуги Народа” из орбиты Коломойского пропиарились на строительстве аэропорта в Днепре”, “Слуга Народа” водит Зеленского за нос вокруг строительства аэропорта в Днепре, — СМИ” та “В Днепре “Слуги Народа” саботируют финансирование больниц: подробности”. І ще один — Загіда Краснова, голову місцевої партії “Громадська сила”, у тексті “Горожане в ярости: в Днепре одиозный депутат Загид Краснов “борется” с коронавирусом гнилыми апельсинами, — соцсети”.

У жодному з цих матеріалів немає коментарів звинувачуваної сторони; також усі містять емоційні оцінки та судження, що подаються як факти.

Наприклад, у матеріалі Днепровской панорамы “Слуга Народа” водит Зеленского за нос вокруг строительства аэропорта в Днепре, — СМИ”, у якому авторство закріплене на за конкретною людиною, а “редакцией Днепровской панорамы” загалом не зазначено автора, головним джерелом виступає “известный украинский политолог Алексей Голобуцкий”. Олексій Голобуцький входить у базу даних прихованих піарників ресурсу “Тексти”. Незважаючи на це, “Днепровская панорама” спирається на суб’єктивне і нічим не підкріплене судження цієї людини: “…он банально обманывает как Зеленского, так и жителей родной для президента Днепропетровщины, которые верят в то, что уже скоро у них появится новый аэропорт”, — сообщил Голобуцкий, поделившись фотографиями объекта “строительства”.

У цьому ж матеріалі, із посиланням на іншого політолога Кирила Сазонова йдеться, що “Антимонопольный комитет не выдал соответствующих документов, поскольку эта компания [“Альтис Констракшн” — прим.ред.] даже не имела опыта в строительстве таких объектов”. Натомість на сайті АМКУ зазначена інша офіційна причина припинення державної допомоги:

Мінінфраструктури, всупереч Закону «Про державну допомогу суб’єктам господарювання», у встановлений строк та попри неодноразові нагадування АМКУ, не повідомило Комітет про намір надати аеропорту державну допомогу обсягом 1,5 мільярда гривень”.

Неправдиві заголовки і судження як факти

Другою найпопулярнішою маніпуляцією стало використання заголовків, які узагалі не відповідають змісту тексту — такі маніпуляції зустрічалися у 24 новинах. Онлайн-медіа найчастіше вдаються до таких маніпуляцій, аби привернути увагу читачів сенсаційними “зрадницькими” заявами, спростовуючи власний заголовок вже у тексті новини.

Наприклад, “Днепр Инфо” опублікував матеріал із заголовком “В Днепре ликвидируют 11 Домов культуры (официальный документ)”. Натомість з тексту стає зрозуміло, що “Согласно документу, как юрлица будут ликвидированы 11 ДК. Их соберут под новым коммунальным учреждением культуры «Арттерритория”, і про закриття самих закладів у новині насправді не йдеться. “Офіційного документа” у новині також не розміщено, а прикріплене посилання на нього веде на головну сторінку сайту дніпровської міськради.

Подання суджень або суб’єктивних оцінок як фактів було зафіксовано у 15 матеріалах. У цю категорію часто потрапляли новини написані лише з посиланням на дописи у соціальних мережах, де особиста думка дописувача подавалася як факт.

Наприклад, gorod.dp.ua у тексті “В Днепре обнаружили «кладбище» разбитых полицейских автомобилей”, зазначає: “Учитывая количество машин на днепровском «кладбище» можно предположить, что по всей Украине число подобных автомобилей разных моделей исчисляется сотнями”.

Іноді журналісти використовують замість фактів і власні судження. Наприклад, на gorod.dp.ua у тексті “На Успенской площади начали земляные работы. Историков и археологов опять «забыли» позвать”, де журналіст, після написання матеріалу на основі допису у Facebook та ігнорування стандарту збалансованості новини, закінчує текст власним припущенням: “Можно только представить, сколько еще осколков старины будет извлечено в ходе предстоящей реконструкции. Потом они, очевидно, последуют на свалку строительного мусора” .

Подання лише частини інформації (напівправди), було зафіксовано у 13 матеріалах.

Загалом, можна зробити висновки, що протягом моніторингового тижня на 5 з 6 телеканалів (окрім криворізької ТРК Рудана), як мінімум в одному випуску, була розміщена політична джинса — це була найпоширеніша технологія маніпуляції на телебаченні. Онлайн-видання найчастіше писали неправдиві заголовки, видавали судження за факти та не балансували новини — при чому нерідко в одній і тій самій новині.

Серед інформаційних тенденцій варто відмітити просування меседжу про те, що діяльність або бездіяльність місцевих політиків від партії “Слуга народу” дескридетує президента на Дніпропетровщині. Три таких матеріали із ознаками замовності виявлені на сайті “Днепровская панорама”. Матеріал про реорганізацію лікарень у Кривому Розі на Першому міському телеканалі також містив подібний меседж.

Валерія Мальченко, Дар’я Твердохліб, Ольга Ткаченко

Проєкт ГО “Інститут масової інформації” фінансується Фондом Thomson Reuters у рамках програми підтримки незалежних ЗМІ у країнах Східного партнерства, за підтримки Міністе́рства закордонних справ і у справах Співдружності націй Великої Британії”

*Досліджувались 1319 новин на ресурсах dnpr.com.ua, informator.dp.ua, gorod.dp.ua, 056.ua, Dnepr.info, https://1kr.ua/, http://krlife.com.ua/, 0564.ua, opentv.media, https://dv-gazeta.info; по одному випуску новин на телеканалах Дніпро ТВ, D1, 34 канал, 11 канал, ТРК Рудана, Перший міський канал Кривого Рогу; а також 10 facebook-сторінок місцевих лідерів думок.

INFOCRIME Дніпро — викриваємо фейки та маніпуляції Проєкт ГО “Інститут масової інформації” https://t.me/infocrimednipro https://www.facebook.com/infocrimednipro

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store