Населення Латвії та Естонії, бульвар Кучеревського, судді: фейки та маніпуляції медіа Дніпра та Кривого Рогу

infocrime dnipro
4 min readAug 19, 2021

--

9–13 серпня 2021

1 фейк та 190 матеріалів із маніпуляціями виявили експертки проєкту “Інфокрайм Дніпро” у період з 9 по 13 серпня 2021. Найпопулярнішою темою тижня для маніпуляцій стали інфраструктура і економіка та бізнес — по 25% від усіх матеріалів з маніпуляціями

Усього протягом моніторингового періоду було досліджено 1019 матеріалів десяти онлайн-медіа та Facebook-сторінок 10 місцевих політиків і чиновників, а також 49 сюжетів випусків новин шести популярних телеканалів Дніпра та Кривого Рогу* у четвер 12 серпня 2021. Згідно із методологією ІМІ протягом моніторингу виокремлюються фейки та маніпуляції, детальніше про методологію — на сайті

Фейки

У пості на Facebook народний депутат від партії “Слуга Народу” Максим Бужанський 9 серпня повідомив, що з Латвії та Естонії виїхало половину громадян.

“Хочу, чтобы было как в Литве и Эстонии, — признался Кремень. И я ему верю, оттуда половина граждан сбежала. Самодепортировались”, — написав Бужанський.

“Інфокрайм Дніпро” перевірили інформацію та з’ясували, що це неправда. За даними статистичної організації Європейської комісії в 1991 році в Литві було 3,702 млн населення. Останні актуальні цифри значаться за 2019 рік — це 2,794 млн осіб. Тобто протягом 28 років населення зменшилось на 32,5%. Натомість в Естонії у 1991 році населення складало 1,568 млн осіб, а у 2019–1,325 млн. Зменшення на 14,2%.

Контрагітація та джинса

Найпопулярнішою маніпуляцією минулого тижня стала джинса — 50% від усіх матеріалів із маніпуляціями.

На ресурсі «Дніпровська панорама» виявлено два контрагітаційних матеріали проти суддів Амур-Нижньодніпровського району, що є наслідками конфлікту щодо рекламних носіїв між міською владою та підприємствами наближеними до місцевого депутата Загіда Краснова. Нагадаємо, що раніше судді цього суду заявили про тиск міської влади через рішення, яке тут було винесено щодо неможливості знесення бордів.

Матеріал «Днепровской панорамы» із назвою «От бездомных до миллионеров: чем живут судьи скандального АНД райсуда в Днепре» розпочинається наступним оціночним судженням, що подається як факт: «АНД районный суд в Днепре известен своими скандальными решениями в пользу весьма сомнительных персонажей, годами наживавшихся на благосостоянии города». Закінчується у наступний спосіб: «Вот так и живут судьи АНД районного суда в Днепре, — миллионные зарплаты и куча имущества, стыдливо переписанная на родственников. Сотни тысяч наличными под подушкой, происхождение которых объяснить весьма сложно».

Коментарів суддів чи згадки про спробу їх отримати у матеріалі немає. За відсутності оціночних суджень та наявності позиції суддів текст міг би вважатися антикорупційним матеріалом.

Матеріал цього ж ресурсу із заголовком «Судья АНД райсуда в Днепре побила ребенка и продолжает вершить судьбы» так само містить оціночні судження та звинувачення однієї з судів без можливості надати коментарі щодо звинувачень.

У матеріалі телеканалу Д1 із ознаками замовності йдеться про ремонт парку Володі Дубініна, який триває від 2017. Журналіст зазначає, що міський бюджет на ремонт щороку збільшується, а змін немає, наприкінці матеріалу додає: «не факт, що цим витрати обмежаться». У сюжеті немає коментарів міської влади або згадки про спробу їх отримати.

На трьох онлайн-ресурсах було виявлено матеріали із ознаками замовності на користь міського голови Дніпра Бориса Філатова — усі про початок ремонту бульвару Кучеревського у Дніпрі. Такі тексти опубліковані на Інформаторі, Днепровской панорама та gorod.dp.ua. В усіх заступник міського голови Михайло Лисенко зазначає: «В конце июля, по инициативе городского головы Днепра Бориса Филатова, наш департамент начал работы по капремонту бульвара Кучеревского».

Напівправда та судження

Подання неповної інформації було виявлено у 18% матеріалах із маніпуляціями. Судження, що подаються як факт — у 15%.

У матеріалі «Днепровской панорамы» із заголовком «Сумма небольшая, разбираться не будем”: у клиентов ПриватБанка массово исчезают деньги» виявлені обидві зазначені маніпуляціі.

У тексті йдеться: «Клиенты ПриватБанка массово жалуются, что с их карточек списывают денежные средства без согласия. Тем не менее возвращать деньги никто не собирается, передает Днепровская Панорама».

Те, що гроші ніхто повертати не збирається — особиста думка автора, яка нічим не підкріплена. Також у тексті немає коментаря банку. Автор намагався висвітлити його позицію через жінку, у якої виникли проблеми із фінансовою установою, передаючи відповідь банку через неї. Жінка є зацікавленою стороною і не може (а також не уповноважена) ретранслювати позицію фінустанови.

Валерія Мальченко, Дар’я Твердохліб, Ольга Ткаченко

Проєкт Infocrime здійснюється ГО “Інститутом масової інформації” за підтримки Фонду Thomson Reuters у рамках програми підтримки незалежних ЗМІ у країнах Східного партнерства, за підтримки Міністе́рства закордонних справ і у справах Співдружності націй Великої Британії”

*Досліджувались 1019 новин на ресурсах Днепровская панорама, Информатор, gorod.dp.ua, 056.ua, Днепр инфо, Первый Криворожский, KRlife, 0564, Відкритий, Днепр вечерний, а також дописи на 10 facebook-сторінках місцевих політиків Борис Філатов, Михайло Лисенко, Валентин Резніченко, Микола Лукашук, Геннадій Гуфман, Костянтин Павлов, Олександр Вілкул, Максим Бужанський, Загід Краснов; 49 сюжетів у четвергових випусках новин на телеканалах Дніпро ТВ, D1, 34 канал, 11 канал, ТРК Рудана, Перший міський канал Кривого Рогу з 19 по 23 липня 2021.

--

--

infocrime dnipro
infocrime dnipro

Written by infocrime dnipro

INFOCRIME Дніпро — викриваємо фейки та маніпуляції Проєкт ГО “Інститут масової інформації” https://t.me/infocrimednipro https://www.facebook.com/infocrimednipro

No responses yet