infocrime dnipro
5 min readJul 21, 2021

Джинса “Великого будівництва” і Костянтина Павлова та емоційні оцінки: маніпуляції у медіа Дніпра та Кривого Рогу

12–16 липня 2021

158 матеріалів із маніпуляціями виявили експертки проєкту “Інфокрайм Дніпро” у період з 12 по 16 липня 2021. Найпопулярнішою темою тижня для маніпуляцій стала місцева політика — 25% від усіх матеріалів з маніпуляціями. Фейків протягом цього моніторингового періоду виявлено не було.

Усього протягом моніторингового періоду було досліджено 1399 матеріалів десяти онлайн-медіа та Facebook-сторінках 10 місцевих політиків і чиновників, а також 56 сюжетів випусків новин шести популярних телеканалів Дніпра та Кривого Рогу* у четвер 15 липня 2021. Згідно із методологією ІМІ протягом моніторингу виокремлюються фейки та маніпуляції, детальніше про методологію — на сайті

Джинса: переважно “Велике будівництво”

56% від усіх маніпуляцій минулого тижня — це джинса — прихована реклама (замовний матеріал). Може подаватись у вигляді журналістського матеріалу, що спрямований на поліпшення/погіршення або ж створення позитивного/негативного іміджу політичних партій, окремих політиків або людей, торговельних марок або окремих товарів, державних структур, а також благодійних фондів та релігійних організацій. Не позначений як реклама жодним чином.

Детальніше із методологією ІМІ у визначенні матеріалів із ознаками замовності, та відмінностями “джинси” від “неналежно маркованої реклами” можна ознайомитись на сайті ІМІ.

Найчастіше у матеріалах із ознаками замовності минулого тижня фігурувала програма президента “Велике будівництво” — таких моніторингом виявлено 10 матеріалів.

На 11 каналі вийшов матеріал про зведення двох басейнів у Слобожанському та Нікополі. Наприкінці сюжету журналіст зазначив, що роботи проводяться у межах програми “Велике будівництво”.

Про це ж, із ідентичними коментарями, вийшов матеріал на Д1. У цьому ж випуску вийшов сюжет про нову амбулаторію у Китайгороді — наприкінці матеріалу авторка додала, що цей проєкт виконаний у межах програми “Велике будівництво”.

Текстовий матеріал із брендовими логотипами “Великого будівництва” про цю ж амбулаторію вийшов на “Днепре вечернем”. На фото — місцева жителька на прийомі у лікаря, та сама, що у сюжеті Д1.

Фото на «Днепре вечернем»
Знімка екрану з сюжету телеканалу Д1

На “Днепре вечернем” минулого тижня матеріали про програму президента з’явилися ще тричі: про дитсадок у Чкаловому, стадіон у Придніпровську, 29-й кілометр нової траси на Київ.

На gorod.dp.ua виходили матеріали із брендованими фотографіями програми “Велике будівництво” про Запорізьку ділянку траси Н-23 і дитсадок у Чкаловому. А на “Днепровской панораме” — про дорогу Верхньодніпровськ — Боровковка — Доброгорське.

Джинса: Костянтин Павлов та інформаційне протистояння через демонтаж бордів у Дніпрі

Міський голова Кривого Рогу Костянтин Павлов минулого тижня фігурував щонайменше у 6 матеріалах із ознаками замовності. На телеканалі “Рудана” у матеріалі про “подарунок маленьким криворіжцям” на День металурга — у сквері встановили фігури звірів, що виконані зі штучних рослин та придбані бюджетним коштом. У першому коментарі міський голова виразив сподівання, що вандалізму не буде. Місцева жителька Ольга подякувала меру за такий подарунок.

Про цей же “подарунок” вийшов сюжет і на “Першому міському” телеканалі з ідентичним коментарем міського голови Кривого Рогу.

Також Костянтин Павлов фігурував у матеріалах із ознаками замовності на “Рудані” у матеріалах про літню школу урбаністики, де виразив впевненість, що таке навчання “стане Кривому Рогу в нагоді” та у сюжеті про інтеграцію внутрішньо переміщених осіб. В останньому матеріалі журналіст зазначив, що Кривий Ріг єдине місто на Дніпропетровщині, яке включило переселенців у традиційну соціальну програму міста та єдине місто в Україні, яке виплачує грошову допомогу дітям, що мають офіційний статус дітей війни. Даних щодо кількості таких виплат у матеріалі не наведено.

На “Першому міському” також вийшов матеріал про “Літню школу урбаністики”, де журналіст після коментаря Павлова нагадав, що у місті вже діє програма мера Костянтина Павлова “щодо покращення життєвого простору”.

На krlife.com Павлов у матеріалі із ознаками замовності привітав гірників і металургів із професійним святом: «Впевнений, чесно працювати і створювати — це є і буде наш стрижень, всіх поколінь криворіжців».

Дніпровські медіа продовжують писати про протистояння пов’язане з демонтажем рекламних конструкцій. Нагадаємо, 2 липня у Дніпрі сталися сутички під час демонтажу рекламних конструкцій, під час яких травмували трьох осіб, у тому числі двох телеоператорів: телеканалів Д1 та ОТВ. Телеканали звинуватили у побитті співробітників КП «Муніципальна варта». Поліція затримала п‘ятьох підозрюваних, оголосила про підозру, обрала їм запобіжний захід, утім суд ще не встановив винних. Троє підозрюваних співробітники КП “Муніципальна варта”. Згідно моніторингу з 5 по 9 липня, матеріалів про ці події із ознаками замовності та іншими маніпуляціями було виявлено 9.

Минулого моніторингового тижня на “Днепровской панораме” вийшов контрагітаційний матеріал із ознаками замовності “Разыскивают за вознаграждение: боевики Загида Краснова пробивают колеса коммунальщикам (Видео)”. У тексті не зазначено жодного джерела, не надано жодного коментаря, в тому числі немає коментарів звинуваченої сторони — тобто текст зображує людей про яких повідомляє, у підкреслено негативному світлі, називаючи до того ж їх «бойовиками».

На телеканалі Д1 вийшов матеріал про перебіг прес-конференції в агенції УНІАН. На ній директор Д1 Микола Павленко, директорка ОТВ Галина Булавка, представниця агенції Репортер Наталя Самохвалова вчергове озвучили свою позицію щодо побиття операторів телеканалів Д1 та ОТВ. У матеріалі Д1 не надано можливості прокоментувати ситуацію звинуваченій ними стороні — КП “Муніципальна варта”. Або, принаймні, не присутня згадка про спробу отримати такі коментарі. Така маніпуляція згідно методології ІМІ може бути розцінена як подання лише частини інформації (напівправди), з метою впливу на точку зору аудиторії. Таких маніпуляцій минулого тижня в усіх досліджуваних медіа було виявлено 15 — це 9% від загальної кількості новин із маніпуляціями.

Судження, емоційні оцінки та некоректні заголовки

Другою за популярністю маніпуляцією минулого моніторингового тижня було використання емоційних оцінок в тексті або заголовку, які не є цитатою. Такі маніпуляції виявлені в 11% матеріалів.

Наприклад, у матеріалі “Днепровской панорамы” “Синоптик ошарашила прогнозом: днепряне передохнут от жары”.

Така заява у заголовку, згідно методології ІМІ, також може бути розцінена як перебільшення. Таких маніпуляцій із заголовками загалом минулого тижня було виявлено 5 — це 3% від загальної кількості маніпуляцій.

Маніпуляції, де особисте судження подається як факт, склали 10% від усіх маніпуляцій минулого тижня. До таких порушень стандартів журналісти часто вдаються у заголовках. Наприклад, як у новині 056.ua «На одном из любимых курортов днепрян море стало красным». Те, що це море улюблене для дніпрян — особисте судження автора не підкріплене жодними даними.

До заголовків, які не відповідають тексту новини, журналісти вдавалися у 10% новин від усіх новин з маніпуляціями минулого тижня.

Наприклад, у матеріалі “Днепр инфо” “Цены на проезд поднимут еще на 20%: подробности”. У підводці до тексту зазначено, що насправді “есть вероятность того, что тариф будет поднят еще как минимум на 20%”, і мова йде лише про маршрут Дніпро-Кам’янське. Наприкінці тексту додано, що за словами перевізників, вартість проїзду може вирости, якщо після нового року зросте вартість палива. Які саме “перевізники” у тексті не уточнено.

Проєкт Infocrime здійснюється ГО “Інститутом масової інформації” за підтримки Фонду Thomson Reuters у рамках програми підтримки незалежних ЗМІ у країнах Східного партнерства, за підтримки Міністе́рства закордонних справ і у справах Співдружності націй Великої Британії”

*Досліджувались 1399 новин на ресурсах Днепровская панорама, Информатор, gorod.dp.ua, 056.ua, Днепр инфо, Первый Криворожский, KRlife, 0564, Відкритий, Днепр вечерний, а також дописи на 10 facebook-сторінках місцевих політиків Борис Філатов, Михайло Лисенко, Валентин Резніченко, Микола Лукашук, Геннадій Гуфман, Костянтин Павлов, Олександр Вілкул, Максим Бужанський, Загід Краснов; 56 сюжетів у четвергових випусках новин на телеканалах Дніпро ТВ, D1, 34 канал, 11 канал, ТРК Рудана, Перший міський канал Кривого Рогу з 12 по 16 липня 2021.

infocrime dnipro
infocrime dnipro

Written by infocrime dnipro

INFOCRIME Дніпро — викриваємо фейки та маніпуляції Проєкт ГО “Інститут масової інформації” https://t.me/infocrimednipro https://www.facebook.com/infocrimednipro

No responses yet