Заходи з пилопридушення, кабала та щеплення у ТРЦ: фейки та маніпуляції у медіа Дніпра та Кривого Рогу
26–30 липня 2021
2 фейки та 167 матеріалів із маніпуляціями виявили експертки проєкту “Інфокрайм Дніпро” у період з 26 по 30 липня 2021. Найпопулярнішою темою тижня для маніпуляцій стала економіка та бізнес — 31% від усіх фейків та матеріалів з маніпуляціями.
Усього протягом моніторингового періоду було досліджено 1334 матеріали десяти онлайн-медіа та Facebook-сторінкок 10 місцевих політиків і чиновників, а також 53 сюжети випусків новин шести популярних телеканалів Дніпра та Кривого Рогу* у четвер 29 липня 2021. Згідно із методологією ІМІ протягом моніторингу виокремлюються фейки та маніпуляції, детальніше про методологію — на сайті
Фейки
Минулого тижня моніторингом було виявлено два фейки.
Один на фейсбук-сторінці Максима Бужанського. Нардеп поставив під сумнів приналежність України до Київської Русі. Цього разу разом із Росією:
“Современные Египет и египтяне — никаким боком к древнему Египту. В том числе, и этнически. Современные македонцы, к Македонии Александра. Современные итальянцы, к римлянам, современные греки, к грекам, французы — к галлам. Никакого отношения, кроме ТЕРРИТОРИАЛЬНОГО нахождения там, где раньше находились упомянутые государства. Та же история с Киевской Русью, Украиной и Россией”.
За словами голови Українського інституту національної пам’яті Володимира В’ятровича, спростування приналежності України до спадщини Київської Русі є традиційним міфом кремлівської пропаганди та “використовується задля делегітимації України та ствердження того, що в Україні ніколи не було державності”. Згідно методології ІМІ така інформація є фейком направленим проти національної безпеки.
Другим фейком минулого тижня став матеріал, що вийшов на “Днепровской панораме”: “Зачем носить красную нить с 7 узлами”. Текст є доволі спрощеним та поверховим поясненням школи мислення в єврейській містиці — кабали. У тексті “Днепровской панорамы” йдеться: “легендарная красная нить с семью узелками устанавливает связь с твоим духовным миром, представляя собой прочный щит на пути всякого зла, нечистых мыслей и черной зависти, которые могут нанести вред”. Такий матеріал згідно методології ІМІ є інформацією, що базується на сумнівних джерелах.
Джинса
Найпопулярнішою маніпуляцією минулого тижня стала джинса — 60% від усіх фейків та матеріалів із маніпуляціями.
Найчастіше минулого тижня у матеріалах із ознаками замовності фігурувала програма президента Володимира Зеленського “Велике будівництво” — усього у 39 матеріалах. Про програму повідомляли 11 канал, 34 канал, Дніпро ТВ, Днепр вечерний, Відкритий, Днепр инфо, gorod.dp.ua, Днепровская панорама. Наприклад, на Дніпро ТВ у матеріалі про будівництво дитсадка у Старих Кодаках тричі згадувалось, що роботи проводяться у межах програми “Велике будівництво”: у закадровому тексті, коментарі голови громади та коментарі представниці ОДА.
Матеріали із ознаками замовності на підтримку міської ради Кривого Рогу та підприємства “Кривбасзалізрудком” були виявлені на телеканалах “Рудана” та “Перший міський”. В обох матеріалах йдеться про “заходи з пилопридушення” у трьох районах Кривого Рогу, які передбачені міською екологічною програмою. Під цими “заходами” мається на увазі поливання прилеглих до підприємств вулиць водою. “Це не може не тішити місцеву мешканку Вікторію. ЖІнка задоволена, що може спокійно ходити, не бруднити взуття і не дихати пилюкою”, — йдеться у матеріалі “Першого міського”. Місцева мешканка Вікторія у своєму коментарі зазначила, що підприємство “старається, певно, у силу своїх можливостей”. Головна спеціалістка з міського відділу екології додала, що реалізація таких заходів є “підтвердженням відповідальності підприємств за стан довкілля нашого міста”. Коментар екологині у сюжетах двох телеканалів був ідентичним.
Матеріал із ознаками замовності на користь ТРЦ “Сонячна галерея”, що у Кривому Розі, вийшов на “Першому міському”. У матеріалі йшлося про пункт масової вакцинації, який місцеві медики розгорнули у торговельному центрі. “З одного боку це допомогло збільшити кількість вакцинованих мешканців, з іншого — підвищити безпеку самого об’єкту бізнесу”, — йдеться у сюжеті. Утім чому саме у ТРЦ вакцинуватимуться більше людей, аніж у медзакладі — невідомо. Більше того, за словами представника лікарні, кількості вакцин, яку лікарі взяли із собою для вакцинації на виїзді, не вистачило на всіх бажаючих, тому наступного разу масову вакцинацію запланували все ж у лікарні.
Неналежне маркування та оціночні судження
Неналежне маркування реклами було виявлене у 13% матеріалів. Як і позаминулого тижня, у всіх випадках — на ресурсах однієї мережі: 0564.ua та 056.ua.
Нагадаємо, що неналежно маркований матеріал — це реклама, яка подається у вигляді журналістського матеріалу, і позначена без використання слів “Реклама” або “На правах реклами” безпосередньо на матеріалі або поруч з ними так, щоб споживач інформації міг побачити таку позначку без додаткового пошуку інформації (частина третя статті 9 Закону України “Про рекламу”).
Детальніше із методологією ІМІ у визначенні матеріалів із ознаками замовності, та відмінностями “джинси” від “неналежно маркованої реклами” можна ознайомитись на сайті ІМІ.
Оціночні судження, які подаються як факт, зустрічалися у 10% матеріалів з маніпуляціями. Здебільшого, це спроби журналістів зробити не надто цікаву новину більш привабливою за рахунок оціночного судження у заголовку. Наприклад, як у передрукованому повідомленні поліції у матеріалі 056.ua “Ничего святого: в Днепре мужчина сорвал с девушки золотую цепочку с крестиком” або у заголовку до статистичної довідки на “Днепровской панораме” “Стала известна средняя зарплата в Днепре и области: цифры вас удивят”.
Валерія Мальченко, Дар’я Твердохліб, Ольга Ткаченко
Проєкт Infocrime здійснюється ГО “Інститутом масової інформації” за підтримки Фонду Thomson Reuters у рамках програми підтримки незалежних ЗМІ у країнах Східного партнерства, за підтримки Міністе́рства закордонних справ і у справах Співдружності націй Великої Британії”
*Досліджувались 1334 новини на ресурсах Днепровская панорама, Информатор, gorod.dp.ua, 056.ua, Днепр инфо, Первый Криворожский, KRlife, 0564, Відкритий, Днепр вечерний, а також дописи на 10 facebook-сторінках місцевих політиків Борис Філатов, Михайло Лисенко, Валентин Резніченко, Микола Лукашук, Геннадій Гуфман, Костянтин Павлов, Олександр Вілкул, Максим Бужанський, Загід Краснов; 53 сюжети у четвергових випусках новин на телеканалах Дніпро ТВ, D1, 34 канал, 11 канал, ТРК Рудана, Перший міський канал Кривого Рогу з 26 по 30 липня 2021.